Телеграф, 19.11.10, с.8
Развиваме мечи туризъм
Гледат ги от подземни скривалища
Милена Димитрова
Гъстите гори на Девинско приемат все повече смелчаци, които искат да се отдадат на мечи туризъм не за да убиват горските гиганти, а за да научат повече за живота им.
Оказва се, че чужденците са доста по-безстрашни от българите. Нашенците са по-плахи заради нападенията на мечки в Смолянско. Това разказа пред „Телеграф" Владо Пейков,който от две години се занимава с атрактивния туризъм в-Девин.
Уреди
Специално изградени укрития под земята приютяват ентусиастите. Когато падне нощта, туристите вадят уреди за нощно наблюдение и се любуват на гигантите.В подземните скривалища могат да се поберат от 6 до 8 човека. Вътре има пейки и химически тоалетни. Срещу 120 лева група от четирима души могат да дебнат косматите животни,които обикновено излизат нощем.Другият начин туристите да вдигнат своя адреналин е, като тръгнат директно по следите на мецаните и ги наблюдават отдалеч. Обикновено, когато мечката подуши миризмата на човека, тя не се приближава,разясняват специалисти.
Зад граница
Мечият туризъм в Румъния например е съчетан с конен, разказва пък Диана Златанова от софийския зоопарк. В други страни изучаването на зверовете върви ръка за ръка с винения туризъм. Много от ловните ни стопанства вече са се ориентирали към този вид туризъм. Когато няма желаещи ловци, които искат да хванат дива свиня, предлагат наблюдение на мечки, за което прииждат фототуристи. Вчера бе представен диск, които дава съвети как мирно да съжителстват мечките и хората. Той е преведен и на английски език, като една от неговите цели е да популяризира мечия туризъм и да привлече повече туристи у нас.
Телеграф, 19.11.10, с.12
Мечките не са ни враг
Гъстите гори на Родопите приемат все повече смелчаци, които искат да се отдадат на мечи туризъм.По света дебненето и наблюдението на диви зверове е едно,от най-скъпо струващите забавления. Чужденците дават мило и драго да видят с очите си свободно разхождаща се глутница от вълци например. У нас този туризъм тепърва прохожда. Затова вместо да се плашим, че в горите дебнат мечки-страшилища, можем да печелим от тях. Това е по-добрият вариант и за хората, и за мечките.Ние обаче, както често се случва у нас, не залагаме на цивилизования модел. Вместо това бракониерите ги гърмят незаконно. Изсичаме горите им, унищожаваме местообитанията им, оставяме ги без храна. В резултата на което озверелите от глад животни нападат хора. Тези животни и без това са застрашени от изчезване. Има случаи, в които се откриват брутално убити, изкормени и захвърлени- с извадена жлъчка и отрязани лапи. А истината е, че мечките може да се окажат поминък на цял един регион.Вместо това ние се оплакваме, че зверовете ни крадат от меда и унищожават реколтата ни.